Õnnelikud Tursad - "Happy cod"

Õnnelikud tursad elavad Põhjala harvaesinevalt puhastes ja toitainerikastes vetes ning söövad ainult arktilisi krevette (http://www.kalakala.ee/et/kasulikku/hea-teada/arktilised-krevetid/).

Kui tavatursad toituvad põhjakihtidest kõigest loomsest, mida alla neelata jõuavad, siis targemad ja tublimad tursad elavad kõrvuti hõljuvate krevetiparvedega nagu rebased kanalas. Neil pole toidu hankimiseks vaja muud teha, kui vaid lahtise suuga krevetiparvest läbi ujuda – nii mitu korda järjest, et kõht täis saaks! Suurest koorikloomade söömisest on nende turskade muidu säravvalge liha omandanud isegi roosaka varjundi. Parim võimalik elukeskkond, täisväärtuslik ja limiteerimata toit – mida veel on tursal õnneks vaja?

Krevetivarude vähenemise vältimiseks peab turskade arvukust pidevalt reguleerima.

Kreveti/tursa püügipiirkonnad asuvad rannikult vähemalt 4-5 ööpäevase teekonna kaugusel ja ei ole võimalik toimetada väljapüütud kalu sööjateni värsketena. Saak roogitakse ja külmutatakse pardal 4-5 tuni jooksul. Kiire külmutamine merel (FAS = Frozen At Sea) aitab säilitada kala kõrge toiteväärtuse ja avardab võimalusi kalatoodete ratsionaalseks transpordiks. Külmutatud kala sulatab üles alles lõpptarbija. FAS tehnoloogias ei kasutata keemilisi lisaaineid, kalatooteid reeglina ei glasuurita.

 

FAS toodete eelised:

- Annab võimaluse püüda maksimaalse koguse kala tema parimal püügiajal. Eeskujuliku kvaliteediga toode on saadaval aastaaegadest ja ilmastikuoludest sõltumatult

- Ühtlase värskus- ja kvaliteeditasemega kala on saadaval mitmete kuude kaupa

- Optimaalne vajalikus kogus kalatooteid on pärast sulatamist alati käepärast

- Külmutamine välistab igasuguse parasiitidega saastumise ohu - peatab mikroorganismide, sealhulgas patogeenste mikroorganismide tegevuse. 

- Peatub lihas- ja rasvkoe rakkude iseeneslik lagunemine.

 

FAS toote sulatamisel tekkiv vedelikukadu on väike ja ei vääri tähelepanu.

NB! Meie külmutatud kalatoodete turul domineerivad täna nn. double-frozen (kaks korda külmutatud) tooted, mis sõltuvalt kasutatud tehnoloogiast sisaldavad peale säilitusainete ka 20-35% lisatud vett, tihti ka vett siduvaid kemikaale.

 

Meie “happy cod” pärineb krevetipüügi traalerilt “Arctic swan”

 viide pildi allikale 

Gross Tonnage: 2574

Deadweight: 1100 t

Length × Breadth: 64m × 14.6m

Year Built: 2002

Norra krevetilaev /traaler/

http://www.prawnsofnorway.no/harvesting/fleet

 

Turskade parimal püügiajal, krevetipüügi vaheaegadel, optimeerib see laev “happy cod’i” arvukust.